› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy wicemarszałek Protas używa auta służbowego do celów prywatnych?

› polityka ponad rok temu    2.10.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 26 ocen 17 / 88%
A A A
Samochód służbowy wicemarszałka Jacka Protasa pod jego mieszkaniem w Lidzbarku WarmińskimSamochód służbowy wicemarszałka Jacka Protasa pod jego mieszkaniem w Lidzbarku Warmińskim fot. naszlidzbark.pl

Okręt flagowy PO w wyborach parlamentarnych, wicemarszałek Jacek Protas będzie musiał wytłumaczyć, dlaczego służbowy kierowca jeździ po niego z Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie wicemarszałek mieszka i następnie odwozi go z Olsztyna do domu (62 km w jedną stronę). W okresie od 3 sierpnia do 31 sierpnia 2015r. skoda superb wicemarszałka była tankowana aż 30 razy, kierowca dokonał zakupu 1 113 litrów benzyny o wartości 5 342 zł.

Jako, że Urząd Marszałkowski w Olsztynie odmówił nam wydania kart drogowych, zwróciliśmy się o pomoc do radnego wojewódzkiego Adama Ołdakowskiego. 1 października, radny złożył interpelację do marszałka Gustawa Marka Brzezina w sprawie zbadania, czy Jacek Protas korzysta ze służbowego auta do celów prywatnych.

Sprawa wożenia się wicemarszałka Protasa z domu i do domu wyszła przypadkowo. Wydawca i redaktor naczelny portalu naszlidzbark.pl Andrzej Pieślak akurat 21 lipca o 17.25 przechodził obok domu barona PO i zauważył, że ze służbowego auta wysiada Jacek Protas. – Wykonałem zdjęcie samochodu należącego do Urzędu Marszałkowskiego – opowiada Andrzej Pieślak. – Marszałek zauważył to i chwilę później kierowca służbowego samochodu podjechał do mnie (stałem na chodniku) i także zrobił mi zdjęcie komórką.

Andrzej Pieślak wypytał sąsiadów Protasa, czy wicemarszałek często jest odwożony i przywożony? Uzyskał potwierdzenie. Np. jeden z sąsiadów powiedział: „Wiele razy widziałem, jak pan Protas z rana wynosi śmieci i od razu wsiada do samochodu, który czeka na niego z kierowcą. Po południu przyjeżdża też tym samochodem co rano wyjeżdżał”.

Wobec tego Andrzej Pieślak wystąpił do marszałka o informację publiczną: kopie kart drogowych pojazdu o numerze rejestracyjnym NO 6022G za miesiące maj, czerwiec, lipiec, sierpień bieżącego roku i kopie faktur tankowania pojazdu. Faktury otrzymał, ale marszałek odmówił udostępnienia kopii kart drogowych, argumentując, iż karty drogowe nie stanowią informacji publicznej. W tej sprawie złożymy skargę do WSA w Olsztynie na bezczynność Marszałka Województwa w zakresie odpowiedzi na wniosek. Gdy Andrzej Pieślak zwrócił się o to samo do ówczesnego burmistrza Lidzbarka Warmińskiego, kolegi partyjnego Protasa – Artura Wajsa, ten bez szemrania udostępnił swoje karty drogowe za pół roku. Karty drogowe są istotne, by sprawdzić skąd – dokąd podróżował wicemarszałek Jacek Protas.

Z analizy kopii faktur za tankowanie (w większości wypadków na fakturach nie ma miejsca tankowania) wynika, iż w maju 2015 roku do auta wicemarszałka Jacka Protasa zatankowano 986 litrów paliwa za 4.742 złote, w czerwcu – 672 litry paliwa za 2.848 złotych, w lipcu – 622 litry za 3.050 złotych (w tych miesiącach są tygodniowe przerwy w tankowaniu, prawdopodobnie Jacek Protas w tym czasie był na urlopie lub w delegacji zagranicznej), w sierpniu został pobity rekord tankowania – 1113 litrów paliwa za 5.342 złote.

Zakładając, że nowoczesny, duży pojazd (a takim jest skoda superb) spala 9 litrów paliwa na 100 kilometrów, to za zakupione paliwo auto powinno przejechać 12 366 kilometrów. Pojazd w sierpniu był użytkowany 30 dni, co daje dziennie 412 km! Kiedy więc wicemarszałek Protas miał czas pracować, skoro średnio dziennie musiał spędzał w samochodzie przynajmniej 6 – 7 godzin? Gdzie tyle wicemarszałek jeździ i w jakim celu? Czy te setki przejechanych kilometrów mają związek z jego kampanią wyborczą? Wszak baron PO jest lokomotywą listy wyborczej Platformy do sejmu z okręgu elbląskiego.

Chcieliśmy te pytania zadać wicemarszałkowi osobiście. W tym celu Andrzej Pieślak zadzwonił 1 października na komórkę Jacka Protasa, ale ta była wyłączona. Wobec tego zadzwonił do sekretariatu wicemarszałka. Pani w sekretariacie, na prośbę o połączenie z Jackiem Protasem, wypytała kto dzwoni i w jakiej sprawie. – Wyjaśniłem, że chodzi o korzystanie ze służbowego auta – mówi Andrzej Pieślak. Pani odparła, że wicemarszałek ma teraz spotkanie, zapisała mój numer telefonu i obiecała, że oddzwoni. Nie oddzwoniła, więc Andrzej Pieślak zadzwonił ponownie przed godziną 15. Usłyszał od tej samej pani sekretarki, że wicemarszałek już wyszedł i nie ma go w urzędzie. Wobec tego zwróciliśmy się o pomoc do radnego Adama Ołdakowskiego, który złożył interpelację do marszałka w tej sprawie.

Identyczna sprawę 7 lat temu, w 2008 roku opisał „Super Express” (CZYTAJ TUTAJ ). Wówczas dziennikarz tej gazety Mariusz Korzus odkrył, iż świeżo upieczonego marszałka i barona PO na Warmię i Mazury Jacka Protasa do pracy i z pracy z Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego wozi służbowy samochód. Wówczas też wygoda marszałka kosztowała podatników blisko pięć tysięcy zł miesięcznie. Gdy tylko z fotela starosty lidzbarskiego Jacek Protas wskoczył na fotel marszałka „na swojej pierwszej konferencji prasowej zapewniał, że zmniejszy wydatki na administrację i skończy z bizantyjskim przepychem władzy” – czytamy w artykule w „SE”. Po ukazaniu się artykułu w „SE” marszałek Protas oficjalnie zrezygnował z tego luksusu i by zamydlić oczy wścibskiemu dziennikarzowi (jak wiemy, dziennikarze pozostałych mediów w Olsztynie, na samą myśl, by zadać marszałkowi Protasowi kłopotliwe pytanie mdleli ze strachu), wynajął w Olsztynie kawalerkę o powierzchni 35 m kw.

Mamy podstawy, by podejrzewać, że jednak przez całe lata ten proceder trwał dalej. Radny Adam Ołdakowski zwrócił się do marszałka o kopię kart drogowych pojazdu użytkowanego przez marszałka za okres od maja do września 2015r. Uważamy, że marszałek powinien przedstawić mieszkańcom Warmii i Mazur raport z użytkowania pojazdu służbowego Jacka Protasa za cały okres sprawowania przez niego najpierw funkcji marszałka, a po listopadowych wyborach w 2014 roku – wicemarszałka. Niezależnie od takiego audytu wewnętrznego oczekujemy audytu od organu kontroli zewnętrznej (prokuratura, NIK).

Andrzej Pieślak, Adam Socha / www.naszlidzbark.pl

PS. W 2011 roku, z inicjatyw marszałka Jacka Protasa, za środki unijne został opracowany KODEKS ETYCZNY PRACOWNIKÓW URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO. Czytamy w nim m.in. „Pracownik wykazuje szczególną dbałość o mienie Województwa, gospodarując nim w sposób oszczędny i efektywny oraz unikając sytuacji narażających na jego uszczuplenie lub utratę, mając jednocześnie na względzie, iż powinno być ono wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych”,

„Pracownik przestrzega czasu pracy obowiązującego w Urzędzie oraz wykorzystuje go wyłącznie do realizacji obowiązków służbowych”.

„Każdy Pracownik swym praworządnym, uczciwym i profesjonalnym postępowaniem oraz nienaganną postawą etyczną dba o pozytywny wizerunek Urzędu oraz osób wykonujących pracę na jego rzecz”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (26)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ czyt.
ponad rok temu ocena: 60%  26
Auto służbowe jak sama nazwa wskazuje służy do celów służbowych a nie wożenia d..... do i z domu. To trzeba rozumieć a nie próbować bronić Protasa jak to próbują niektórzy komentujący. Brawo Redakcja - takiej postawy oczekują czytelnicy - należy pokazywać dobre ale i złe postawy " jaśnie wielmożnych nam panujących"
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krisel
ponad rok temu ocena: 82%  25
Brawo elblag.net. Widzę, że po odejściu Pszczółkowskiego z redakcji, elblag.net jest prawdziwym portalem informacyjnym naszego miasta, a nie tubą propagandową Platformy Obywatelskiej. Portal Pani Jabłonowskiej niestety nie wytrzymał ciśnienia i usunął artykuł. Możecie być pewni, że Protas u Was baneru wyborczego nie zamówi :D
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k4986
ponad rok temu ocena: 33% 24
zgadza się info.elbląg usuneło artykól, ciekawe dlaczego , na czyje polecenie, są tak niezależni
~ Crystalsystem__pl
ponad rok temu ocena: 67%  23
zastanawiajace jest to iż info.elblag tez dodał rano taki artykuł pod adresem http://info.elblag.pl/28,42844... ale akutalnie juz go nie ma czyzby PO maczalo w tym palce?
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hd
ponad rok temu ocena: 0%  22
Dlaczego zajmujecie się sprawami,obcego dla nas województwa?
odpowiedz oceń komentarz 0 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Karamba
ponad rok temu ocena: 33% 21
Dlatego, że tam płyną pieniądze z naszego miasta. Pieniądze którymi się szasta i nie ma to żadnych korzysci dla naszego miasta. Ja osobiście nie chcę się zrzucać na wachę dla tego cwaniaka!
~ abc
ponad rok temu ocena: 83%  20
Do tej pory głosowałem na PO, ale jak widze największego wroga Elbląga na listach PO z Elbląga, to wolę już zagłosować na kogo innego.
odpowiedz oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ POlitolog
ponad rok temu ocena: 85%  19
Cale to PO i PROTAS doprowadzilo do ruiny Elblag. Mam nadzieje ze nikt norlany nie zaglosuje już nigdy na PO.
odpowiedz oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ adam
ponad rok temu ocena: 0%  18
nie macie innych tematów?
odpowiedz oceń komentarz 0 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ emeryt
ponad rok temu ocena: 60%  17
Te living na zakup auta to tez powinno być tylko na dostawcze a nie murarz czy inny rzemieślnik kupują osobowe.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 14%  16
krytykujecie osobę tylko za to, że korzysta ze służbowego samochodu, do czego na takim stanowisku ma prawo, lepiej popatrzcie ile dobrego zrobiła Pan Protas dla naszego regionu
odpowiedz oceń komentarz 3 18
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elblążanin
ponad rok temu ocena: 83%  15
Podszedł i zrobił mu zdjęcie telefonem komórkowym.Tym urzędasom do końca w dupach się poprzewracało.Rozpędzić to towarzystwo wzajemnej adoracji.Zawodowi urzędnicy od zawsze na budżetowym garnuszku.
odpowiedz oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Były kierowca Wilka
ponad rok temu ocena: 38%  14
Jak Wilk był prezydentem Elbląga to jeździł rowerem?
odpowiedz oceń komentarz 5 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wniosek
ponad rok temu ocena: 82%  13
I taki człowiek chce zostać posłem, może jeszcze uaktywni lotnisko w Szymanach i na paralotni zacznie latać, tam tez paliwo potrzebne. W Niemczech byłoby to nie do pomyślenia, tam na starcie do wyborów by odpadł, a tu jest Polska, rzeczywistość jaka jest to widać. Tu sam fakt kandydowania i zajmowania stanowiska uskrzydla aż tak, że prawo Ich nie dotyczy.Nie chce mi się myśleć co będzie jak ten człowiek zostanie wybrany. Dosyć
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gdzie tu skandal???
ponad rok temu ocena: 13%  12
czy prezydent Elbląga czy innego miasta nie korzysta ze służbowego samochodu?
odpowiedz oceń komentarz 2 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k4+6
ponad rok temu ocena: 80% 11
pewnie żaden, w Polsce można wykorzystywać państwo, pod warunkiem, że jest się politycznym baronem. zadzwoń po karetkę to się przekonasz. Tu mowa o prywatnych , partyjnych przejazdach
~ Xxx
ponad rok temu ocena: 75% 10
Tyle, że prezydent Elbląga mieszka w Elblągu.
~ bercik
ponad rok temu ocena: 83%  9
WSTYD I ŻENADA.!!!! a jego gęba wisi na wieżowcu przy Teatralnej 28, a obok na wieżowcu wisi gęba lansera Wcisły. Fujjjjj
odpowiedz oceń komentarz 15 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k68
ponad rok temu ocena: 82% 8
współczuję okolicznym mieszkańcom, jak oni mogą tam żyć :)
~ Warmiak
ponad rok temu ocena: 27%  7
Jak Wilk był prezdentem elbląga to jeździł rowerem?
odpowiedz oceń komentarz 4 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tt
ponad rok temu ocena: 84%  6
Jeżeli to prawda - to skandal! Facet powinien być "spalony" politycznie, ale to Polska...
odpowiedz oceń komentarz 16 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ demon
ponad rok temu ocena: 5%  5
to chyba normalne że członkowie województwa mają taki trasport, poracują przecież na terenie całego województwa, bardzo dużego
odpowiedz oceń komentarz 1 20
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szukajahaków
ponad rok temu ocena: 19%  4
Szukanie haków na Protasa czas zacząć. Kopiowanie tekstów najwięszych olsztyńskich pisowców.
odpowiedz oceń komentarz 4 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k86
ponad rok temu ocena: 82% 3
jeden hak już jest, za te termy czas mu się dobrać
~ jezuita
ponad rok temu ocena: 82%  2
No i co PROTASIE ?
odpowiedz oceń komentarz 14 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pil
ponad rok temu ocena: 81%  1
no to faktycznie jeżeli to prawda no to nie ładnie. FUJ FUJ
odpowiedz oceń komentarz 13 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.