› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Partia Zbigniewa Stonogi współpracuje i zbiera podpisy

› polityka ponad rok temu    29.08.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 16 ocen 20 / 65%
A A A
 fot. Bartłomiej Ryś

Od kilku dni elblążanie mogą zobaczyć krążącego po mieście busa z bocznym napisem „Partia Zbigniewa Stonogi”. Poszliśmy tym tropem. Dotarliśmy do „jedynek” z okręgu elbląskiego oraz olsztyńskiego. Zupełnie inaczej, niż w przypadku Ruchu Kukiza – razem współpracują, zbierają podpisy i przy okazji zapraszają chętne osoby na swoje listy do Sejmu. A elblążanom rozdają... piwo!

Partia Zbigniewa Stonogi praktycznie nie istnieje w mediach ogólnopolskich. Temat samego lidera jest podejmowany wyłącznie wtedy, kiedy można użyć stwierdzenia „Zbigniew S.” i na zdjęciu można zakryć mu oczy – jak typowego przestępcy. Fakty są jednak zupełnie inne. Stonoga rozpoczął swoją „karierę” w Internecie, gdzie wrzucił filmik, w którym wygania policjanta z prywatnego terenu komisu, którego jest właścicielem. Następnie pomógł kilkunastu osobom w różnych potrzebach – trudno zliczyć ilość pieniędzy, które po prostu rozdał. W często bardzo wulgarny sposób przedstawiał polityków, dziennikarzy, a przy okazji wyciągał na światło dzienne afery, o których nie mieliśmy pojęcia. To on opublikował akta afery podsłuchowej i to właśnie wtedy po raz pierwszy media ogólnopolskie zauważyły jego osobę.

Co było później? Polityka. Stonoga zdecydował, że utworzy własną partię i wystartuje w przyszłych wyborach parlamentarnych. W krótkim czasie utworzył komitet, wybrał liderów, utworzył listy wyborcze. Kto może się na nich znaleźć? Nasi rozmówcy zaznaczyli: osoby, które nie mają żadnej przeszłości politycznej. Przed wpisaniem na listę wyborczą liderzy prześwietlają nie tylko samego kandydata, ale również jego rodzinę.

- Byłem w wieku 16-17 lat w Młodych Demokratach (przybudówka PO). Mógłbym do Was dołączyć?

- Prawdopodobnie nie, wszystko zależy od okoliczności i Twojej kariery politycznej. Musielibyśmy Cię sprawdzić.

Stonoga, jak już wspomniałem, nie istnieje w mediach. Olsztyńska i elbląska „jedynka” zaznaczają jednak, że w sondażach niezależnych partia Stonogi notuje już około 10-12% wynik. Trudno jednak znaleźć tę partię chociażby na Twitterze, w kolorowych magazynach, gazetach, portalach. Bojkot. Nie mówimy o Stonodze, Stonoga to przestępca.

Dobkowski i Czerwiński pracują razem

Wspomniane „jedynki” spotkaliśmy przy Tawernie Tortuga na Starym Mieście. Ale nie tylko ich. Kilkanaście osób ubranych w niebieskie koszulki rozdawały... piwo! Piwo marki Stonoga oczywiście.

- Trzeba czymś zachęcić ludzi, aby choć na chwilę się zatrzymali, zapoznali się z osobą i partią i przy okazji podpisali listę poparcia.

W okręgu numer 34 „jedynką” został Paweł Czerwiński, 29 lat. Nie ma przeszłości politycznej. W zbieraniu podpisów pomaga mu Damian Dobkowski - „jedynka” okręgu olsztyńskiego, 25 lat. To coś zupełnie nowego w porównaniu z Ruchem Pawła Kukiza. Tu widzimy współpracę i wspólną pomóc – tam ciągłe kłótnie o listy i stołki. Sylwetki obu Panów przybliżymy wkrótce na naszych łamach.

- To u nas normalne. Musimy zebrać więcej podpisów, niż jest to wymagane. Kończymy w Elblągu i ruszamy do innych miast pomóc kolegom. Jesteśmy grupą, ufamy sobie, walczymy o wspólny cel.

Pytam, czy ludzi nie odrzuca wulgarny język Stonogi.

- Wbrew pozorom – nie. Nasz lider mówi to, co ma w myślach każdy Polak, któremu zależy na kraju. Podchodzą do nas, wbrew pozorom, nie tylko młodzi ludzie.

Chwilę później musimy przerwać rozmowę, bo przy busie zatrzymał się pan na rowerze. Na oko – około 60-70 lat. Dostał dwa piwa, porozmawiał z Czerwińskim, podpisał listę, obiecał, że zagłosuje. Był zadowolony ze spotkania.

Nie zrobimy zdjęcia, bo nie mamy czasu

Z przedstawicielami Stonogi rozmawiam kilkanaście minut, w międzyczasie staram się zrobić parę zdjęć. Na koniec proszę, aby wszyscy ustawili się do grupowej, wspólnej fotografii. Ale jest z tym pewien problem. Zwolennicy (w różnym wieku, pracują jako wolontariusze, chcą po prostu pomóc) co chwila zaczepiają przechodniów. Wielu z nich wie, kim jest Stonoga i popiera jego działania. A z busa znikają kolejne butelki piwa. Dobry pomysł, z którego najbardziej cieszą się miejscowi „kloszardzi”.

- Ty byłeś już wczoraj.

- Ale przyprowadziłem kolegów, też podpiszą.

Całe nasze spotkanie przebiega w bardzo miłej, sympatycznej i luźnej atmosferze. Czy partii Zbigniewa Stonogi uda się „włożyć” swoich ludzi do Sejmu? Sami działacze bardzo w to wierzą. Kilka razy proszą mnie o to, aby umieścić informację, że cały czas poszukują ludzi z Elbląga na listy wyborcze.

- Trudno jest znaleźć osoby, którym przyświeca idea, a nie chcą po prostu dorwać się do „stołka”.

Kończąc zaznaczają, że są bardzo chętni na debatę z innymi opcjami politycznymi. Wymieniają tu m.in. Nowoczesną.pl. Być może wkrótce uda się to zorganizować na łamach naszej gazety.

Zbigniew Stonoga w Elblągu?

- Nie chcemy obiecać czegoś, czego nie jesteśmy w 100% pewni. Ale raczej tak, pan Stonoga prawdopodobnie pojawi się w Elblągu.

Nie pozostało więc nic innego, jak czekać.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (16)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Przem
  ponad rok temu ocena: 18%  16
  zobaczymy czy znajdzie się na karcie do głosowania
  odpowiedz oceń komentarz 2 9
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Przeterminowane Piwo
  ponad rok temu ocena: 71%  15
  Piwo przeterminowane a jak mi nie wierzycie to sami zobaczcie na butelkach termin do spożycia inaczej datę ważności.
  odpowiedz oceń komentarz 12 5
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ j&g
  ponad rok temu ocena: 38%  14
  A ja zapytałam kto to jest Pan Stonoga i jakie ma program to mi dziewczyna powiedziała że to ten Pan od ujawnienia taśm i może mi dać ulotkę to poczytam o programie :D
  odpowiedz oceń komentarz 3 5
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Michal Guz
  ponad rok temu ocena: 57%  13
  Kto nie zna ten nie zna ale nie ma to znaczenia. Jesli dziennikarze sa rzetelni i objektywni to pokaza kim sa ludzie, ktorzy chca rzadzic tym krajem, wyznajacy niby idee patriotyczne i wartosci katolickie a sami we wlasnym zyciu palajacy nienawiscia, pozbawieni jakichkolwiek wartosci etycznych, moralnych w dodatku zyjacy w wielkim grzechu. Predzej czy pozniej prawda wyjdzie na jaw.
  odpowiedz oceń komentarz 8 6
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Michal Guz
  ponad rok temu ocena: 44%  12
  Ciekawe na ile przeswietlicie sylwetki obu Panow... moze ktos dotrze do prawdy i najswiezszych informacji z ich zycia.. i ukaze do czego sa zdolni aby dostac sie do "stolkow"... i jak bardzo wyprano im mozgi... smutne i przykre...
  odpowiedz oceń komentarz 8 10
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ xxyz
  ponad rok temu ocena: 47% 11
  nie znasz ich, a piszesz głupoty. Jeśli jesteś już taki ciekawski spotkaj się z nimi i posłuchaj co mają do powiedzenia. Bo mózg to chyba Tobie już dawno ktoś wyprał o ile było co prać. Ktoś musi w końcu zrobić coś dla Polski, a najłatwiej jest tylko marudzić ;)
  ~ turban
  ponad rok temu ocena: 47%  10
  sfrustrowani zlodzieje z po i pis juz trzesa portami. stonoga ladnie wypunktowal tych zlodzieji i zdrajcow polski. wszyscy powcy i pisowcy powinni stanac przed plutonem egzekucyjnym zlozonym z naszych polskich sil zbrojnych. tymczasem ci ludzie ciagle siedza w sejmie i smieja sie w twarz obywatelom, a raczej ciemnogrodowi i idiotom ktorzy na nich glosuja. gardze kazdym kto glosuje na pis i po
  odpowiedz oceń komentarz 8 9
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Piwosz
  ponad rok temu ocena: 47%  9
  Sam jesteś nieswiezy ;) ta data specjalnie jest starsza aby można było te piwko za darmo rozdawać a nie dodatkowo płacić danine dla naszego kochanego państwa ;)
  odpowiedz oceń komentarz 8 9
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ oburzony
  ponad rok temu ocena: 50% 8
  Widać łamanie prawa u Stonogi to norma i jeszcze się tym chwali.
  ~ anonimous
  ponad rok temu ocena: 50%  7
  Administracja usuwa komentarze które krytykują. Przykładem może być komentarz stwierdzający fakt że piwa są przeterminowane. Widać Stonoga wolał kupić więcej piwa niż zapewnić świeże.
  odpowiedz oceń komentarz 6 6
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mark
  ponad rok temu ocena: 60%  6
  Sylwetki obu panow. A co nie potrafili sie przedstawic i opowiedziec o sobie panie redaktorze ? Tacy to ludzie czasami kandyduja do wladz w naszym kraju.
  odpowiedz oceń komentarz 6 4
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Bartłomiej Ryś
  ponad rok temu ocena: 44% 5
  Tak jak napisałem - "Sylwetki obu Panów przybliżymy wkrótce na naszych łamach."
  ~ John Rambo
  ponad rok temu ocena: 50%  4
  Ośmieszajcie, szykanujcie ale też się bójcie, bo niedługo was ze stołków wypier**li :)
  odpowiedz oceń komentarz 8 8
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ bu
  ponad rok temu ocena: 70%  3
  Zaczelo sie od tego jak zalozyli mu kilkadziesiat roznych spraw, ktore jedna po drugiej umazano. Na jednym z widzen zrobiono rewizje osobista jego matce jak przestepcy po ktorej to trafila do szpitala i zmarla i dopiero wtedy zaczal ostro dzialac.
  odpowiedz oceń komentarz 7 3
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ tomaszbudzinsku
  ponad rok temu ocena: 53%  2
  Pan Stonoga za 2 dni idzie do pierdla
  odpowiedz oceń komentarz 8 7
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ powiec
  ponad rok temu ocena: 68%  1
  Jestem pewien, że panowie Kraśniański, Lewandowski i Falkiewicz wpełni nadają sie do tej nowej formacji;)
  odpowiedz oceń komentarz 13 6
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.