› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Powrót województwa elbląskiego? PiS ma na to pomysł

› wybory 2015 ponad rok temu    16.10.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 10 ocen 10 / 60%
A A A
 fot. Bartłomiej Ryś

Ciąg dalszy obietnic wyborczych, a może jednak szansa na współpracę pomiędzy Jerzym Wilkiem a prezydentem Witoldem Wróblewskim? Z perspektywą wyborów za tydzień, dziś ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Fakt jest natomiast taki, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości pragnie powrotu województwa elbląskiego. I ma plan jak to zrobić.

Konferencja prasowa, w której uczestniczyli Marek Pruszak, Rafał Traks oraz Jerzy Wilk została, nieprzypadkowo, zwołana przy tabliczce upamiętniającej koniec województwa elbląskiego.

- Chodzi o to, aby władze wojewódzkie aktywnie zainteresowały się przeniesieniem Urzędu Marszałkowskiego lub Wojewódzkiego do naszego miasta przez co przywrócona by została ranga miasta wojewódzkiego Elblągowi. Byłoby to niezwykłe istotne dla rozwoju naszego miasta, ponieważ miasto wojewódzkie ma inną pozycję wyjściową do pobierania środków, pozyskiwania inwestorów – mówił Marek Pruszak.

Prawo i Sprawiedliwość zabiega również o intensyfikację działań związanych z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz o realizację deklaracji publicznych w zakresie pozyskiwania środków finansowych na inwestycje w Elblągu. Chodzi tu m.in. o budowę ronda Rawska-Grottgera oraz tunelu bądź wiaduktu na Zatorze.

- Są to postulaty, które naszym zdaniem mogłyby mocno wpłynąć na przyspieszenie rozwoju naszego miasta. To, że tu za nami jest taka tablica „leży województwo elbląskiego” to nie znaczy, że jest ono całkowicie zaprzepaszczone. Trudno byłoby przywrócić województwo elbląskie, byłoby to bardzo trudna reforma administracyjna – kontynuował Pruszak.

A może Elbląg do Pomorza?

- To również byłaby bardzo trudna reforma administracyjna ze względu na inne gminy, powiaty. Natomiast przeniesienie Urzędu – to jest realne, podobnie jak w dwóch innych województwach: lubuskie i kujawsko-pomorskie. (…) Miasta w tych województwach rozwijają się o wiele szybciej.

- Elbląg został skrzywdzony jako miasto, które miało być drugim, najważniejszym ośrodkiem w warmińsko-mazurskim. Tutaj leży ta płyta nagrobna, w marcu 1999 została położona podkreślając, że wiele tracimy i stracimy, kiedy utraciliśmy status miasta wojewódzkiego – mówił z wyraźnym smutkiem w głosie Jerzy Wilk.

- Posłowie ten ziemi, Witold Gintowt-Dziewiałtowski i Wiesław Walendziak, zdecydowali o tym, że byliśmy ważnym miastem dla warmińsko-mazurskiego. Niestety, oprócz tego, że byliśmy potrzebni do tego, aby te województwo w ogóle powstało, to nic poza tym nie zrobiono, aby podtrzymać rolę Elbląga w regionie. Wszystkie instytucje szczebla wojewódzkiego zostały wyprowadzone z miasta. Oprócz szpitala, który w szyldzie ma napis „wojewódzki” nie ma w Elblągu nic, co rzeczywiście miałoby status wojewódzkiego – kontynuował Jerzy Wilk, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz kandydat PiS na fotel Posła.

Jerzy Wilk zaznaczył, że już w sierpniu PiS przygotował apel zarówno do Radnych Wojewódzkich jak i Marszałków, aby wzięli pod uwagę fakt, że coraz ciężej Elblągowi starać się o przeróżne dotacje finansowe.

- Niestety odpowiedź lakoniczna, nie na temat. O przeniesieniu nie ma mowy. O pozostałych tematach – mamy pozyskiwać środki z odpowiednich programów unijnych. Pan Brzezin powiedział, że Radni z Ełku mieliby daleko do Elbląga. Raz na miesiąc na obrady Sejmiku do Elbląga. Może by wreszcie poznali swój region, bo Elbląg jest zapomniany w tym regionie.

Na koniec Jerzy Wilk zaznaczył, że dziś wszyscy kopią Mierzeję i wszyscy chcą przenieść Urzędy do Elbląga.

- To jest nasza inicjatywa. To my zrobiliśmy w sierpniu, nikt nie miał odwagi, zbojkotowaliśmy obrady Sejmiku, bo nikt nie chciał z nami rozmawiać na te tematy.

Kandydat PiSu zaznaczył również, że jego partia przygotowała projekt uchwały Rady Miejskiej, który zakłada by wspólnie z Prezydentem walczyć na rzecz pozyskania jednego z urzędów, a także działać na rzecz przekopu Mierzei.

Marek Pruszak przy okazji zarekomendował osobę Jerzego Wilka na fotel Posła.

- Trzeba przede wszystkim znać ludzi, znać ich problemy. Nie wystarczy porozwieszać mnóstwa plakatów. Jako prezydent, Jerzy Wilk pokazał, że jest skuteczny, że spełnia obietnice wyborcze – mówił Pruszak.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ anna
ponad rok temu ocena: 85%  10
Obluda i falsz Wilka jest taki jak jego plakat wyborczy. Wygladzony bez zmarch o 10 lat mlodszy...Stary dziad.
odpowiedz oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ antydno
ponad rok temu ocena: 82%  9
Wilk spełnia obietnice. Gdzie ten Pruszak żyje?
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ CVV
ponad rok temu ocena: 79%  8
Ależ ci z PiSu p...ą!
odpowiedz oceń komentarz 15 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ i taka prawda
ponad rok temu ocena: 70%  7
Bo w pomorskim jeszcze bardziej maja nas w d.
odpowiedz oceń komentarz 7 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ observator
ponad rok temu ocena: 69%  6
fałszywe gęby, obłudnicy i pasożyty, nie chce się nawet komentować tych "fachowców"
odpowiedz oceń komentarz 9 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
ponad rok temu ocena: 63%  5
Przejiesienie Urzędu Marszałkowskiego - to by zabolało olsztyniaków.
odpowiedz oceń komentarz 12 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do pomorskiego
ponad rok temu ocena: 56%  4
Skoro władze wojewódzkie nie chcą się zgodzić na takie ustępstwa w stosunku do "bardzo ważnego i drugiego co do wielkości" miasta to nie rozumiem czemu nie rzucić tego "bagna" i nie zacząć lobbować województwa pomorskiego. Pokazali prawdziwą twarz, że Elbląg mają gdzieś, a trzymają tylko po to, żeby to województwo istniało i Olsztyn mógł być stolicą. Mieli na to 16 lat i nic nie zrobili w tym temacie. W innych województwach można dzielić się władzą, a tutaj tylko biedny "Olsztynek" musi mieć wszystko? Przecież to proste, więc co tu się zastanawiać. A jeszcze niedawno były prezydent Elbląga - ten, co nas tu posłusznie wtrącił - mówił, że jesteśmy drugim miastem i czerpiemy z tego korzyści. Nie możemy się dać omamiać takim kłamstwom, gdyż są one tylko po to, żeby zaćmić nasze prawdziwe dążenia. ..
odpowiedz oceń komentarz 9 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ witold_lada@tlen.pl
ponad rok temu ocena: 11%  3
Witold- Zapraszam na www.uwlaszczenia.gabo.pl...
odpowiedz oceń komentarz 1 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
ponad rok temu ocena: 61%  2
Akurat, gdyby do elblaga przenieniesiono sejmik to byloby bardzo dobrze dla miasta. Wiecej firm by tutaj iwestowalo. Historia od roku 2000 to dobitnie pokazuje. Pamietam wizyte w elblagu owczesnego premiera Marcinkiewicza, ktory wmawial nam ze wojewodzkosc nie jest nam potrzebna. To nie prawda, a pan premier jest teraz 'eks-pertem' obozu wladzy.
odpowiedz oceń komentarz 11 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lll
ponad rok temu ocena: 22%  1
Boszeee co jeszcze chcemy?Korzystajmy z okazji. Ludzieeee
odpowiedz oceń komentarz 4 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.